Wystawa uzbrojenia i przedmiotów.

wszystkie inne ciekawe wydarzenia

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Krzysztof

Wystawa uzbrojenia i przedmiotów.

Postautor: Krzysztof » 2007-04-04, 17:48

Mam dużą prośbę do warszawskiej części RKJM czy moglibyście ze mną pokazać sie na otwarciu wystawy? Poniżej wklejam wiadomości o wystawie.
Niestety nic poza zwiedzeniem wystawy w dniu otwarcia i ewentualnie katalogami broni nie mogę na razie zaoferować.

Wystawa Pasja zbierania. Zbiory Ryszarda Z. Janiaka
Zamek Królewski w Warszawie, 25 kwietnia - 22 lipca 2007 r.

Prezentacja Kolekcji Ryszarda Janiaka jest trzecią z cyklu wystaw poświęconych współczesnym polskim kolekcjonerom, organizowanych przez Zamek Królewski w Warszawie (Imago Poloniae, 2002, W świecie porcelany... 2003). Obecna wystawa przygotowywana jest we współpracy z Muzeum Narodowym w Kielcach, w którym także będzie prezentowana.

Zbiory R. Janiaka obejmują około 800 przedmiotów z zakresu malarstwa i rzemiosła artystycznego, z których eksponowane będą reprezentatywne obiekty dla każdej z dziedzin sztuki. Największym zespołem, liczącym kilkaset przedmiotów jest broń sieczna i palna, zarówno europejska, jak bliskowschodnia (tereny Turcji, Persji, Kaukazu) i dalekowschodnia (XVI-początek XX wieku). Przedmioty są pięknie zdobione grawerunkiem bądź inkrustacją, a wśród nich wyróżnić należy zbroje maksymiliańską oraz kompletną samurajską.

Istotnym elementem kolekcji są pasy kontuszowe z manufaktur polskich i lyońskich, tkaniny haftowane i makaty buczackie, o różnorodnej stylistyce. Wśród pasów kontuszowych na uwagę zasługuje pas słucki z sygnaturą J. Mazarskiego (zmieniający proweniencję kilku pasów ze zbiorów MNK i MNW). Wyróżnić należy haftowany czaprak turecki z końca XVI wieku, namiot turecki oraz unikalną jedwabną tkaninę złotolitą ze Słucka, sygnowaną.

W zbiorach R. Janiaka znajdują się również portrety polskie (m.in. Anny, córki Stanisława Herakliusza Lubomirskiego z przełomu XVII i XVIII w., wycofany z depozytu w MNW oraz 10 wizerunków polskich hetmanów z XVIII i XIX stulecia) oraz kilkanaście miniatur przedstawiających m.in. Ludwika XVI i Marie Antoninę czy Franciszka Józefa z początku XX wieku. Na szczególne wyróżnienie zasługuje miniatura portretowa Edwarda księcia Kentu, autorstwa Roberta Cosweya.

W kolekcji nie zabrakło także sreber (kilkadziesiąt obiektów), w tym kufli gdańskich, pojedynczych wyrobów norymberskich czy berlińskich wysokiej klasy.
W zespole ceramiki na uwagę zasługuje porcelana z paryskich manufaktur Dagoty i Nast., z początku XIX wieku. Wśród szkła wyróżnić należy kieliszek i karafinka z herbem Mniszech, wykonanych w Hucie Kryształowej w Lubaczowie, które są jednymi z dziesięciu zachowanych z tego serwisu.

Wystawie będzie towarzyszył katalog, za którego merytoryczne opracowanie odpowiada zespół Muzeum Narodowego w Kielcach.

Zdjęcia dostępne: www.zamek-krolewski.com.pl/foto/pasjazbierania;
w oknie dialogowym: [b:d61353524b]nazwa użytkownika: prasa, hasło: krolewska
[/b:d61353524b]

Krzysztof
Mow sobie - jestem juz ostatni.
Przechowuj kazdy swiata smak.
Tylko postaraj sie wysledzic
Kul przeznaczonych Tobie lot.
Tys kot, a kto to moze wiedziec
Co wie i o czym mysli kot?

Awatar użytkownika
TomaszRejf