PIKINIERZY REORGANIZACJA

Awatar użytkownika
Bryan

PIKINIERZY REORGANIZACJA

Postautor: Bryan » 2013-06-05, 10:06

PIKINIERZY – REAKTYWACJA I REORGANIZACJA

Po doświadczeniach ostatnich wyjazdów oraz biorąc pod uwagę chęci/możliwości związane z rekonstrukcją oddziału pikinierskiego,w ramach CBR razem z Tomkiem Rejfem uradziliśmy:

W zbożnym celu wspomożenia Kapitana Armanda, aby zaoszczędzić mu przyziemnych trudów związanych z dowodzeniem oraz organizacją oddziału pikinierskiego, na barki moje oraz kilku kolegów spadają prozaiczne obowiązki związane z administrowaniem projektem pikinierskim oraz polowym dowodzeniem pikinierami.

Innymi słowy:
Administruję projektem pikinierskim w XXI wieku, za pośrednictwem Internetu etc koordynując kwestie praktycznego dowództwa na poszczególnych imprezach, zbiorowych zamówień sprzętu, szkolenia – itp.

Na wyjazdach/imprezach/treningach, na których jestem, osobiście zajmuję się dowodzeniem pikinierami jako sierżant. Na wyjazdach na których mnie nie ma, sierżantami zajmującym się dowodzeniem są, na dzień dzisiejszy, w tej kolejności – Sawa, Michał Fitał. Jeśli nie będzie żadnej z tych osób, sierżanta wyznaczę przed każdą imprezą poprzez forum. Sierżant, zamiast w pikę, powinien być wyposażony w insygnium swojej funkcji, czyli halabardę lub ew. szponton. Sierżant w tym rozumieniu to nie stopień, ani zaszczyt, tylko FUNKCJA, w dodatku de facto przechodnia. Postaram się zasponsorować halabardę „przechodnią”, magazynowaną u Tomka Rejfa. Jeśli ktoś taką halabardę może niedrogo wykonać, albo już ma gotową, proszę o kontakt.

Kapitan Armand, na wyjazdach, na których się pojawi, oświetla nas swoim blaskiem, reprezentuje nas przynosząc chlubę swoją nienaganną prezencją – innymi słowy panuje miłościwie, lecz przyziemne trudy rządzenia pozostawia skromnemu sierżantowi.

Wprowadzamy standaryzację długości pik. Trwają w tym momencie rozmowy z Piniorem nt. pik mierzących ponad 4 metry. Piki, w zw. z nieporęcznością w transporcie, magazynowane będą zbiorowo, w miastach będących głównymi skupiskami grup pikinierów (przede wszystkim w Warszawie, Kielcach, Zamościu, Wrocławiu i Krakowie). W związku z tym, że piki będą niejako wspólne, cena tychże pik powinna być możliwie najniższa (stąd moje obecne negocjacje). Piki będą zamawiane zbiorowo, kolejne informacje na ten temat pojawią się w osobnym temacie na podforum pikinierskim SPIESS.

Zaczynamy od zamawiania drzewców, nie grotów, bo z samymi drzewcami można wyjść do bitwy, z samymi grotami – nie. Doraźnie groty będą markowane pomalowaniem końcówki piki szarą farbą (na wzór grup brytyjskich), planuje się wprowadzenie grotów bezpiecznych, gumowych na wzór Czechów i Słowaków (trwają prace nad opracowaniem dokładnej technologii produkcji, wszelcy wykonawcy mile widziani). Posiadacze grotów metalowych mogą je zamontować na pikach, na własną odpowiedzialność (są śmiertelnie niebezpieczne). Ostrzegam – z własnego doświadczenia wiem, że bagnet na karabinie (w sumie 165 cm) wchodzi w worek ze zbitą ziemią tak lekko, jak w cieplutkie masełko, przy minimalnym nakładzie sił własnych. Kilkumetrowa pika, przy leciuteńkim pchnięciu może więc przebić człowieka na wylot, zanim zdąży się powiedzieć „Aua”.

Aby usprawnić organizację oddziału, wprowadzimy system zamówień zbiorowych sprzętu i pewną jego standaryzację. Przypominam, pikinier powinien być wyposażony, poza piką i bronią boczną, w pierwszej kolejności w: hełm czerniony (morion, kabaset lub burgonetę) i rękawice skórzane, w drugiej w osłonę tułowia: czerniony kirys (może być z taszkami) i/lub kolet piechotny (ciekawostka, w przeciwieństwo do czasów dzisiejszych, kolet był w XVII w. zbroją droższą niż metalowa).
Poza tym - strój zachodni, buty krótkie. Oddział składa się ze zwykłych żołnierzy, zatem BEZ piórek, koronek i innych fizdrygałków. Tak nosić może się tylko Nasz Pan Kapitan Armand.

Wyposażanie oddziału w sprzęt prowadzić będziemy etapami.
I ETAP – wyposażanie się w piki i hełmy, czas ok. 6 miesięcy od teraz.
II ETAP – wyposażenie się w osłony tułowia, czas ok 1 roku od zakończenia etapu I.
Celem jest uzyskanie jednolitego wyglądu już na sezon 2014, a pełne „opancerzenie” na początek sezonu 2015.

W sprzęt będziemy zaopatrywać przede wszystkim systemem zamówień zbiorowych, tak aby było taniej, szybciej i sprawniej. Oczywiście, wolno zaopatrywać się samodzielnie, jednak wcześniej należy wzór sprzętu dać do zaaprobowania Tomkowi Rejfowi.

Obecnie omówione są już warunki zbiorowego zamówienia kabasetów z policzkami u Tomali, którego szczegóły znajdą się na forum ogólnym, w osobnym poście (kabasety zamawiać będą też muszkieterzy). Trwają rozmowy na temat zamówienia drzewców do pik.

Kanałem informacji będzie forum CBR, gdzie w dziale pikinierskim SPIESS pojawiać będą się kolejne tematy zw. z kwestiami sprzętowymi oraz szkoleniowymi. Pierwsze podstawowe komendy oraz rady praktyczne już na dniach. Bądźcie więc czujni:)

CHęTNI DO PRZYŁĄCZENIA DO PODFORUM SPIESS I ZARAZEM DO PROJEKTU PIKINIERSKIEGO - PROSZENI SĄ O ZGŁOSZENIE SIę DO TOMKA REJFA O UDZIELENIE DOSTęPU DO FORUM.

Z pikinierskim pozdrowieniem,
Bryan
Maciej Nowak-Kreyer "Bryan"

Awatar użytkownika
Gruzin

Postautor: Gruzin » 2013-06-05, 11:41

Tak od razu na szybkiego.
Mój tato pracuje w firmie, która produkuje różne śmieszne gumowe rzeczy do samochodów ( wycieraczki, opony, dywaniki) Zadzwoniłem do niego, i powiedział, że musi dostać jakiś rysunek i wtedy zbada sprawę czy by się to dało zrobić.

Awatar użytkownika
TomaszRejf
Administrator

Postautor: TomaszRejf » 2013-06-05, 11:47

mogę dac rysunki a nawet model metalowy.
pozdrawiam
Tomasz

Awatar użytkownika
Gruzin

Postautor: Gruzin » 2013-06-05, 11:50

Podeślij mi na maja jeśli możesz :)
I jeszcze padło pytanie ile byśmy potrzebowali

Awatar użytkownika
Bryan

Postautor: Bryan » 2013-06-05, 12:04

|Zrobimy listę na forum Spiess. Myślę, że conajmniej 7 sztuk.

Gnom

Postautor: Gnom » 2013-06-05, 19:20

ja jestem zainteresowany, nie wiem, czy będę się od razu na pikiniera sposobił (lubię strzelać z muszkietu), ale po musztrować i po ćwiczyć to ja chętnie

Awatar użytkownika
Bryan

Postautor: Bryan » 2013-06-24, 15:25

Po namyśle i wizji lokalnej na Bourtagne uznałem Gnomie, że lepiej abyś jednak pozostał przy muszkieterach, na których się znasz.

Gnom

Postautor: Gnom » 2013-06-24, 21:56

jak już wspominałem, poćwiczyć jestem chętny, a co do sposobienia się, to może jak mi się strzelanie znudzi

Wróć do „Ogłoszenia, ciekawostki”