Postautor: Spadi » 2011-06-30, 10:42
To zależy od okresy i funkcji koloru.
generalnie kieszenie, i tak
w XV i do połowy XVI wieku wszystkie były przelotowe, tak że drzewce przechodziły "na wylot" i troczone na końcach do drzewca. Ten pomysł wrócił dziś w proporcach na przykład w szkolnych:)
W późniejszym okresie tylko proporczyki oznaczające przynależność miły taki patent, np proporczyki na lancach husarskich.
Durze sztandary miały pełne kieszenie z drzewcami schowanymi nie przechodzące na wylot. Widać to na przykład na rolce sztokholmskiej gdzie jest chorągiew królewska.
natomiast czasami widać godło na szczycie, wide wspomniana rolka i czerwona choragiew piechoty z krzyżem sw. Jerzego, godło było nasadzane na szczyt tak ze przygniatało sztandar, z tego powodu szybko z nich zrezygnowano bo się gubiły:) Natomiast nie troczono już sztandarów bojowych bo zbyt trudno było by je szybko zdejmować w razie czego, utrata koloru wiązała sie z automatycznym rozformowaniem regimentu, brygad itd. Przykładem jest nas sztandar brygady Arthura Astona, który po przejęciu po Kiezmarkiem w 1627 roku, spowodował jej rozformowanie i przekształcenie.
Jeśli sztandar był kolorem dzielonym w blanki to i kieszeń była robiona w blanki.
Teraz dość istotna kwestia, że kieszeń na całej długości była w jednolitym kolorze, wiec jak sztandar, proporzec czy proporczyk był dzielony w kolorze, to kieszeń była i tak po całości jednolita, przykładem są chorągwie z Banderi Prutenrum, zobacz na moim FB jest choragiew miasta Królewca, z proporcem Zakonnym na szczycie, a mimo to po całości jest jednolita czerwona kieszeń. kolor kieszeni, był kolorem dominującym.
To tak w skrócie, jeśli cos jeszcze potrzebujesz to pytaj.
Spadi
sir Arthur Aston Company
*****************************
Nie zgadzam się z tobą całym sercem, ale do końca mych dni, będę bronił twego prawa do posiadania własnego zdania.
— François-Marie Arouet de Voltaire (Wolter)